Ruszyła rekonstrukcja bramy!

Ruszyła odbudowa węzła bramnego na zamku w Rabsztynie! Zapraszamy Państwa do zapoznania się z krótkim opisem prowadzonej przez Miasto i Gminę Olkusz inwestycji.
Rekonstrukcja realizowane jest według projektu mgr inż. arch. Waldemara Niewaldy. Plan powstał w oparciu o wyniki badań archeologiczno-architektonicznych bramy i przedbramia zamku, jakie w 2003 roku na rabsztyńskim wzgórzu prowadził dr Sławomir Dryja oraz Waldemar Niewalda. Wygląd odbudowanej bramy nawiązywać będzie do postaci jaką znamy z osiemnastowiecznej akwareli Zygmunta Vogla* - budynek jednopiętrowy, przykryty dachem czterospadowym zwieńczonym iglicą.
Rekonstrukcja węzła bramnego obejmuje również budynek straży, który odbudowany zostanie do poziomu 1 piętra. Znajdzie się w nim małe zaplecze sanitarne oraz klatka schodowa prowadząca na I piętro bramy. Niestety nie jesteśmy w stanie określić formy architektonicznej zwieńczenia budynku straży - dlatego też przykryty zostanie dachem jednospadowym, schowanym za strzępiami muru.
Nowe, kamienne mury budynków wzbogacone bryłami czerwonego piaskowca nie będę pokryte tynkiem, dzięki temu zrekonstruowane części węzła bramnego będą nawiązywać kolorystycznie do elementów historycznych. W myśl projektu ozdobą odrestaurowanej bramy będą okuwane żelazem drzwi z litego drewna, stropy przysłonięte belkami, kute kraty w oknach, odnowione detale kamienne, a także tynkowa opaska ozdobna w kształcie boni imitująca portal kamienny wokół otworu bramnego. Prac ujęte w projekcie obejmują również wykonanie zejścia do piwnicy poprzez właz w przejeździe bramnym.
Serdecznie zapraszamy do działu Galeria, gdzie prezentujemy wizualizacje projektu węzła bramnego a także fotografie obrazujące dotychczasowe praca budowlane.

* Zygmunt Vogel, Widok zamku w Rabsztynie koło Olkusza, akwarela, 37,6 x 57,8 cm, Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, 1792 rok.

Podane powyżej informacje opracowane zostały na podstawie projektu technicznego załączonego do ogłoszenia o przetargu nieograniczonym na rekonstrukcję węzła bramnego zamku w Rabsztynie.

(14kB)
© KFAME